9 Mayıs 2013 Perşembe

BALPARMAK TATLISI

ŞERBETLİ TATLI


Balparmak tatlısı ;) hımmmm! Nefis, tek kelimeyle harika :) Malumunuz tatlı sever bir aileyiz ama sütlü tatlıları daha çok seviyoruz. Tabi şerbetli tatlıları da yiyoruz ama biraz ağır geliyor ne yalan söyleyeyim. Özellikle ben her şerbetli tatlıyı yiyemiyorum. Şerbetinin çok su gibi olmaması lazım ama çok da yoğun olmamalı; hamur kısmı şerbeti tamamen çekmeli, yarısı kuru yarısı ıslak olmamalı gibi... Bu saydığım nedenlerden ötürü şerbetli tatlıları bir türlü yapmaya cesaret edememiştim.

Bir gün canım ablalarımdan bir tanesi, idarecim, arkadaşım, okulumuzun neşe kaynağı, gördüğüm en hamarat, en marifetli ve eli bir o kadar da lezzetli kadınlardan biri olan Nilüfer Öğretmenim çok güzel bir tarif bulduğunu ve mutlaka denemem gerektiğini söyleyerek bu tarifi elime tutuşturdu. Sonra da tüm detaylarıyla anlattı. Zaten tüm detayları anlatmadığı hiç olmaz ki ;) Aşamalı aşamalı  anlattığı tarifi dinleyerek yapmış kadar oldum valla.

Akşam eve geldiğim de telefon çaldı. Eşimin ablaları ''size geliyoruz '' dediler veee şerbetli tatlılar konusunda ürkek olan ben, anında kolları sıvayarak başladım tarifi uygulamaya. Onlar gelene kadar tatlım çoktan pişmiş, şerbetle buluşmuş ve hatta midemize bir kaç tanesi inmişti bile ;) Sonuç şaşırtıcı derece de güzeldi. Misafir gurubumuzdaki herkes beğenince ve kalem kağıt çıkartılıp tarif istenince bu iş tamamdır dedim.

 O gün bu gündür bu tatlı BALPARMAK TATLISI değil NİLO TATLISI benim için :) VE ARTIK HİÇ KORKMUYORUM ŞERBETLİ TATLILARDAN. TEŞEKKÜRLER NİLO ABLAM ;)


Malzemeler:

- 1/2 paket margarin
- 1/2 su bardağı şeker
- 1 yumurta
- 1 paket kabartma tozu
- 1 paket vanilya
- Aldığı kadar un

Bulamak İçin:
- 1 su bardağı irmik
- 1/2 su bardağı sıvıyağ

Şerbeti için:
- 3 su bardağı su
- 2 su bardağı şeker

Yapılışı:

1- Hamura başlamadan önce su ve şekeri özleşene kadar kaynat.Kaynama başladıktan 7-8 dakika sonra ocaktan alın(diğer bir ifadeyle su ve şeker özleşince ocaktan alın).
2- Şerbeti soğuması için kenara alın.
3- Hamur için, un dışındaki  tüm malzemeleri karıştırın. Azar azar unu ilave ederek kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edin.
4- Ceviz büyüklüğünde beze alın. Köfte yapar gibi şekil verin(  parmak şekli gibi, uçları ince ortası kalın.)
5- Sıvıyağı ve irmiği ayrı ayrı kaplara koyun.
6- Elinizi yağa batırın, elinizdeki yağın hamurun her tarafına bulaşmasını sağlayın. Sonrasında da irmik koyduğunuz kaba atıp irmiğe bulayın. (Burada yağlamamızdaki amaç irmiğin  hamurun her yerine bulaşmasını sağlamak.)(yani hamurun her yanı irmiğe bulanmalı.)
7- Önceden ısıtılmış 180 derece fırında üzeri pembeleşene kadar pişirin.
8- Fırından çıkınca 5 dakika ilk sıcaklığının çıkmasını bekleyin.
9- 5 dakika geçer geçmez soğuk şerbetle buluşturun.

NOTLARIM:)
* Hamur pişerken pembeleştiği anda fırından çıkarın. Hemen kararmakla kalmıyor, tadı bile ciddi anlamda değişiyor. 
* Hamuru yoğururken, hamur toparlandığı anda un eklemeyi kesin. Aksi taktirde sert bir hamur olur ve şerbetini çekmez.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder