29 Kasım 2013 Cuma

ÇİKOLATA KURABİYE

 YETUR KURABİYESİ


   Bir kaç gün öncesinden gecenin bir yarısı Türkiye'den getirdiğim hard disklere kaydettiğim, sofra masa düzenlemeleri arıyordum. Bugünlerde bloğumda gün masaları,balık masaları çok tıklanıyor. İnsanların demek ki ihtiyacı var deyip; bloğa koymak için kurduğum masaları bulup, ekleyeyim istedim. Hard diskin açılmasıyla dikkatimi ''Gülün Tarifleri'' isimli dosya dikkatimi çekti. Yoksa bu benim evlendiğim ilk yıldan,hatta daha da öncesinden  yaptığım ama defterime yazacak vakit bulamayı,  kaydettiğim dosyadan baktığım tariflerim miyd???????. Ama ben onlar silindi zannetmiştim. Çünkü Türkiyede benim kullandığım bilgisayarda kayıtlıydı ve bilgisayarım bozulunca eşim format atmış herşey gitmişti :( o kadar üzülmüştüm ki anlatamam. Düşünsenize yılların emeği, binlerce yazılı tarif ve kamera görüntülerim vardı. Format atılınca ve ben yedeklemediğim için dosyalarımı hepsi gitti sanmıştım. Açtım, eveeet eveeeet bu dosyada kayıtlı olanlar yılların emeği :)) Sevinç çığlıklarım evin duvarlarından dışarı taştı, o kadar. Meğer benim; canım eşim; zamanında bilgisayarımda ne var ne yok yedeklemiş. Ohhhh binlerce şükür :))   Dosyalarımın içindekileri tek tek incelemeye başladım ve gördüm ki zamanında bloglar içinde tek geçtiğim, kendisini tanımadan ''nereden aldın bu tarifi'' diye soranlara ''Yeşim Abladan canım'' dediğim, ''Yeşim Abla kim?'' diyenlere ''var ya Yetur, işte o bloğu yazan kadın.'' , ''Tanıyor musun?'' Yok. Sadece bloğundan. Okuldan gelip elimi yüzümü yıkayıp, karnımı bile doyurmadan yaptığım ilk şey bloğunu tıklamaktı. Acaba bugün, yeni bir şey eklemiş mi diye :) Sunumları harika, farklı lezzetleri bir araya getirip muhteşem sonuçlar çıkarıp, eksiksiz paylaşırdı Yeşim Abla. Takipçilerinin ablasıydı, engin tecrübelerini eksiksiz paylaşırdı bizlerle. Sonra  bir gün bıraktı bizi :( Nedenini bilmediğim bir sebepten ötürü. Sayfasını kapattı. Bana ve takipçilerine kalan tek şey o dönemde kayıt altına aldığımız tarifler oldu.


  Bu kurabiyede onun kendi orijinal tarifi. Kendi tabiriyle Made in Yetur :) Ben ilk yaptığımda taş gibi birşey oldu, çünkü; uyarmasına rağmen fırında uzun süre tuttum. Sonra Yetur yapıp paylaştıysa kesin harika bir şey, hadi bir daha deneyeyim dediğim de, kurallara harfiyen uyunca sonuç harika ötesi. Resmen kurabiye değil çikolata yiyorsunuz.

İki gün önce tekrar yaptım ve bu kez fotoğrafladım. Kurallara uyarak siz de yapın, pişman olmayacaksınız diyorum. VEEEEEE YEŞİM ABLA; güzel tariflerin için çok teşekkür ederim. Aramıza tekrar dön :(


MALZEMELER:
- 1 su bardağı iri kırılmış ceviz (fındıkta kullanabilirsiniz)
- 1-1,5 su bardağı pudra şekeri (Ben 1 su bardağı kullanıyorum )
- 1 su bardağı hindistancevizi
- 1 yemek kaşığı kakao (tepeleme)
- 1 çay bardağı damla çikolata (ajda bardak kullandım)
- 1 yumurta akı
- 1 paket vanilya
- 1 çimdik tuz

YAPILIŞI :

1- Karıştırma kabına tüm malzemeleri alın ve yoğurun.
2- Elinize yapışan bir kıvamı var, eğer yumurtanız çok büyükse azıcık hindistan cevizi ekleyebilirsiniz.
3- Buzdolabına alıp en az 1 saat dinlendirin.
4- Ceviz büyüklüğünde parçalar alıp, yuvarlayın. Şekil vermekte zorlanırsanız hafifçe elinizi suyla ıslatabilirsiniz.
5- Düz bir tabağa 1-2 kaşık kadar pudra şekeri koyun.
6- Yuvarladığınız kurabiyeleri önce çay bardağının altıyla hafifçe bastırın, ardından kurabiyenin tek yüzünü pudra şekerine bulayın.
7- Önceden ısıtılmış fırında 170 derecede 8-9 dakika pişirin. PİŞİRME SÜRESİNİ ,DAKİKAYI SAKIN UZATMAYIN.
1 yorum: