29 Aralık 2013 Pazar

HAVUÇLU TATLI :))

BASİT, PRATİK HATTA HAVUÇ SEVERLERE GÖRE LEZZETLİ DE :)

HAVUÇ, TATLI

Amerika'da ailelerimiz olmayınca, ailemiz yerine koyduğumuz bir kaç Türk dostumuz var. Hep şükür etme sebebim olacaklar sanırım. Meral Abla ve Ömer Abi bizim için o ailelerden biri. Bugün akşam çayına geldiler bize. Dün tamamen doğaçlama, evde ne varsa koyarak yaptığım tatlım vardı. Dün biz bayıla bayıla yemiştik. Bugün de  çayın yanındaki ikramlarımdan biri bu tatlıydı. Meral Abla tatlıdan bir çatal aldı ve yüzünün şeklini görmeniz lazımdı. Tatlımdan başka yiyemedi. Bizim o kadar büyük iştahla yediğimiz, çok beğendiğimiz tatlıyı sevmemişti. Aman Allah'ım!!!!! Bu benim için yıkım oldu resmen. Oysa kesinlikle bizce çok güzel olan bu tatlı neden Meral Abla'nın hoşuna gitmemişti???? O zaman bir kez daha düşündüm bu tatlıyı bloga koyup koymama konusunu. Acaba kötü müydü gerçekten, biz mi anlamadık derken; insanların damak tadı arasında öyle büyük farkların olduğu, benim sevdiğimi herkesin sevmek ya da beğenmek zorunda olmadığını düşündüm ve sizlerle tatlımı  paylaşmaya karar verdim. Zaten Meral Abla da aynı açıklamayı yaptı sonradan :)) Eğer sizde havuçlu ve kremalı lezzetleri seviyorsanız tarif denemeniz için burada :))
HAVUÇ, TATLI
MALZEMELER:
 • 1/2 kg havuç
 • 1 paket sade petibör bisküvi
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 2 çay kaşığı Tarçın
 • 1,5 su bardağı iri dövülmüş ceviz
 •  1 poşet toz şanti 
 • Ve şantiyi çırpmak için; 1 su bardağı soğuk süt
 • Hindistan cevizi
YAPILIŞI:
 1.  Havuçları rendenin iri bölümüyle rendeleyin ve teflon tavaya alın. Üzerine 1 su bardağı toz şekeri ilave edip suyunu çekene kadar pişirin.
 2. Bisküviyi ezin, pişen ve sıcak olan havuç karışımına ilave edip kaşık yardımıyla karıştırın. 
 3. Havuçlu karışım soğuyunca içerisine iri dövülmüş cevizi ve tarçını ilave edip karıştırın.
 4. Kare küçük boy borçamın tabanına bolca Hindistan cevizi serpin. Üzerine havuçlu karışımı yayın.
 5. Soğuk süt ile toz şantiyi çırpın ve tatlının üzerine yayın. Şantinin iyice kıvam alması için 2-3 saat dolapta bekletin.

NOTLARIM ;)
* Eğer bekleme durumunuz yoksa tatlıya başlamadan önce şantiyi çırpın ve hemen dolaba kaldırın. Siz tatlıyı hazırlarken o sürme kıvamına gelir.
* Cevizleri ben robotta çekmiyorum. Doğrama tahtamda bıçakla küçültüyorum. Dişe gelmesi daha çok hoşuma gidiyor.
* Dilerseniz ceviz miktarını artıra bilirsiniz. Aynı zamanda tarçın miktarı da damak tadınıza kalmış.
* Bu TÜR TATLILARIN YUMUŞAK KIVAMLI OLMASI MALBULDÜR!!!!!!! BU NEDENLE YAPARKEN BİSKÜVİ ORANINI SİZ DAMAK TADINIZA GÖRE DAHA YUMUŞAK DOKULU YAPABİLİRSİNİZ :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder