11 Aralık 2013 Çarşamba

HUMUS :)

ULUSLAR ARASI MEZE ;) HUMUS!!!! 

                        MEZE

''Vay be!!! sen neymişsin humus'' diyesim var. O denli şaşkınlıklar içindeyim yani. Ünün buralara kadar gelmiş. Kim getirmiş, nasıl getirmiş bilmem ama marketlerde görünce çok mutlu oldum. İlk geldiğim günlerde ülkende gördüğün, bildiğin şeylere hasret dolanırken humusu görmek sevinç çığlıklarıma sebep oldu. Humus humus olalalı böyle sevinç çığlıkları duymamıştır herhalde. Tadı bizim yaptığımıza yakın sayılır, tek sıkıntı içerisindeki koku. Tütsülü gibi mi desem, yanık gibi mi desem bilemiyorum. Çok hoşlanmadım, daha doğrusu pek damak tadıma uymadı. Ama varsın olsun buralara kadar humus gelir de, ben şimdi bunun tarifini bloguma koymaz mıyım? Koyarım elbette. Ama tütsülü, kokulu olanından değil bu tarif. Zaten o kokuyu aromayı nasıl veriyorlar diye merak da etmedim. Açıkçası sevmediğim bir şeyi de araştırma çabasına girişmedim. Ben halis muhlis, anam babam usulü, klasik humus tarifi severgillerden olup, bu tarifi veriyorum. 

                                   MEZE


MALZEMELER:
- 1 su bardağı haşlanmış nohut
- 3-4 yemek kaşığı sıvıyağ
- 1/2 su bardağı tahin
- 1/2 limonun suyu
- 2 diş sarımsak
- 2 çay kaşığı kimyon
- 1-2 çay kaşığı kırmızı toz biber
- tuz
((- Nohutu haşladığınız sudan 1-2 kaşık ayırın.))

YAPILIŞI:
1- Nohutu yumuşayana kadar haşlayın ve tek tek kabuklarını soyun. 
2- Kabuklarını soyduğunuz nohutları mutfak robotuna alın. İçerisine sıvıyağı, tahini, limon suyunu, sarımsağı,kimyonu, kırmızı biberi ve tuzu ilave edipiyice ezilip püre kıvamına gelmesini sağlayın.
3- Tüm malzemeler birbiriyle karışınca pürenin tadına ve kıvamına bakın. Eğer koyu kıvamda ise ayırdığınız nohutun suyundan 1-2 yemek kaşığı su koyun. 
4- Dilediğiniz şekilde servis edin.(  servis tabağına aldıktan sonra 1 yemek kaşığı kadar sıvıyağ üzerine gezdirebilirsiniz ki ben gezdiriyorum.)
                            MEZE
NOTLARIM :)
* Humusun en önemli noktalarından birisi de nohutun her bir tanesinin kabuğunun soyulması. Kesinlikle kabuk kalmamalı, bu çok önemli. Evet çok el oyalayıcı ve çok sıkıcı bir iş kabul ediyorum. Ama bu lezzete değer.
* İkinci en önemli nokta nohut tanelerinin hepsinin ezilmiş olması. Dişe tane gelmemeli yani.
* Yağ sizin tercihinize kalmış ama ben 4 yemek kaşığı kadar koyuyorum.
* Ben servis edeceğim ana kadar ağzı kapaklı bir kaba alıyorum ve hava almayacak şekilde sımsıkı kapatıyorum. Kurumaması için bu önemli. İkram edeceğim anda kıvamını tekrar kontrol edip servis ediyorum.
* Sunum şekli sizin hayal gücünüze kalmış. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder