20 Aralık 2013 Cuma

KARNIBAHAR SALATASI

ARTANI DEĞERLENDİRME SALATASI :)

TAM DA MEVSİMİ :)

SALATA

Karnıbahar alırsınız, yemeğini yaparsınız, birazı artar,; kızartırsınız hepsi kızarsa çok olur, birazını ayırırsınız... falanlar filanlar... Benim öyle oluyor ne yazık ki :) Bütün karnıbahar çok gelince birazını arttırıyorum. Bir kaç gün sonra et, tavuk ya da balık yemeklerinin yanına yapıyorum, afiyetle yiyoruz. Fazladan bir çeşit daha oluyor.

Ben, sadece bu salata ile doyuyorum; bu akşam olduğu gibi ;) Renk uyumu da çok hoşuma gidiyor. Hafif olması sebebiyle diyet yapanlar için bir seçenek olarak düşünülebilir. Bana sorarsanız daha önce tarifini verdiğim brokolili karnıbaharlı salatanın yerini tutamaz lezzet olarak ama brokolinin olmadığı dönemlerde de alternatif olarak düşünülebilir.

 Balık, tavuk, et yanında kullanbilirsiniz rahatlıkla :)

 Bu salata için ne yazık ki ölçü veremiyorum. Çünkü yapmak istediğiniz karnıbahar miktarına göre içindeki tüm malzeme oranı değişiyor. Zaten malzeme miktarı da çok önemli değil. Damak tadınıza  göre, içindeki malzeme miktarını ayarlayabilirsiniz, hatta yeni şeyler ekleye de bilirsiniz.

SALATA

MALZEMELER:

  • Karnıbahar (1/4 karnıbahar kullandım)
  • Bezelye (1 çay bardağı kullandım)
  • Havuç ( 2 orta boy kullandım)
  • Dereotu (5-6 dal kullandım)
  • Patates (2 adet orta boy kullandım)
  • Tuz, zeytinyağ,limon


YAPILIŞI:

  1. Karnıbaharı irice çiçeklerine ayırıp, buharda haşlayın. Çok öldürmeyin.
  2. Bezelyeyi haşlayın.
  3. Havuç ve patatesin kabuklarını soyup küp küp doğrayın ve ayrı ayrı haşlayın.
  4. Karıştıma kabının içine haşlanan tüm malzemeleri alıp, karıştırın. Dereotunu ince ince doğrayıp, karışıma ilave edin. Üzerine limon, zeytinyağı döküp, tuzunu ayarlayın ve servis edin.


NOTLARIM ;))
* İçerisine kornişon da çok yakışır. Bir de bezelye koymayıp, mısır da düşünebilirsiniz. Ama böyle renkleri daha çok hoşuma gidiyor.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder