21 Aralık 2013 Cumartesi

YUMURTA SALATASI

KAYINPEDERİMİN YÖNLENDİRMESİYLE, KAYINVALİDEMDEN ÖĞRENDİĞİM ŞAHANE SALATA


YUMURTA, KAHVALTILIK


YUMURTA, SALATA, KAHVALTILIKLAR

Yumurta yemeden doymayanlardan mısınız ???? Ben öyleyim. Yumurta yoksa masada ne yazık ki kahvaltıda doymuyorum. Yumurtanın her türlüsünü çok ama çok seviyorum. Yağda pişenini, rafadanını, salatasını, sucuklusunu, ... Sonu yok yani ;) yeter ki yumurta olsun, asla hayır demem ;)

Bu yumurta salatasını aslında kayınvalidem çok güzel yapar(dı). Kayınpederim mutfaktan tahmin edemeyeceğiniz kadar çok anlar, hamur mu oldu, yağlı mı, tuzlu mu, offff resmen gurmedir kendisi. Tabi durum böyle olunca bizim işler zorlaşıyor. Kayınpederim yumurta salatasının içine bir iki yaprak kıvırcık da doğratır, tabi ince olmak şartıyla. Fakat ben kendimize yaptığımda doğramıyorum, çünkü otomatik olarak yeşilliği çok, yumurtası az oluyor. Tercih sizin. Bir de biz hep kuru soğan  doğramayı tercih ediyoruz, dilerseniz kuru soğan yerine taze soğan da doğrayabilirsiniz. Aşağıda vermiş olduğum ölçüler tamamen benim damak tadımla alakalıdır. Siz yeşilliği daha çok koyabilirsiniz ya da daha da azaltabilirsiniz.

Bu satırları yazarken düşünüyorum da; farkında olmadan canım kayınvalidemden, ne çok şey öğrenmişim.  Her yaptığım şey de onun izleri var.SALATA, YUMURTA, KAHVALTILIKLAR

MALZEMELER :
  • 4-5 adet haşlanmış yumurta
  • 1/4 bağ maydanoz
  • 6-7 dal dereotu
  • 1/2 adet küçük boy soğan
  • Tuz, limon, zeytinyağ 
  • (Dilerseniz 1 ve ya 2 yaprak kıvırcık )


YAPILIŞI
  1. Haşlanmış yumurtaları küp küp doğrayın.
  2. Maydonozu, dereotunu incecik doğrayın.
  3. Soğanı yarım ay şeklinde doğrayın.
  4. Tüm malzemeleri karıştırma kabına alın, içerisine limon suyu, zeytinyağ ve tuz ilave edin. Güzelce harmanladıktan sonra servis tabağına alın.

!!!!!!!!! Kıvırcık koyacaksanız çok ince ve küçük doğrayın.


NOTLARIM:)
 * Yumurtanızın büyüklüğü bile bu salataya konulan yeşillik oranını etkiler. Bu nedenle koyacağınız yeşillik miktarını önce az tutun, yumurta ile karıştırın. Eğer gözünüze yeşillik az göründüyse daha da ilave edebilirsiniz. Ama yeşillik çok olursa yeniden yumurta haşlamak zorunda kalırsınız. Bu da size zaman kaybettirir.
* Dilerseniz taze nane de doğrayabilirsiniz. Bana pek hitap etmiyor açıkçası :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder