2 Şubat 2014 Pazar

KREP


BİLDİĞİNİZ KREP :)
KREP, KAHVALTI

Krep evlendikten sonra ilk öğrendiğim tarif. Eşim çok sevdiği için sıklıkla yapmamı isterdi. İlk zamanlar kalın olanlar, kuru olanlar, hamur olanlar derken sonunda tarifi deneme yanılma yöntemiyle yakaladım. Normalde tüm tariflerde ölçülere sadık kalan ben, krep tarifinde ne yazık ki göz kararı denilen ölçü birimini kullanıyorum.
 Ne zamanki kardeşim; ''Abla krep tarifi verir misin?'' deyince;
''süt, yumurta, un.'', 
'' Ne kadar ????'', 
''Göz kararı!!!!!''. 
En nefret ettiğim iki kelime GÖZ KARARI!!! Bu iki kelimeden kurtulmak için tarifi ölçerek yaptım. 

Bu tarifim hiç şaşmadı çok şükür. Bu krebi bir çok tarifte de kullanıyorum. Ana yemeklerde içine et sote, tavuk sote gibi harçlar koyup servis ediyorum. Çok şık oluyor. 

Krep sayısı tava büyüklüğünüze ve krep kalınlığınıza göre değişir. Ben çok ince seviyorum, bu nedenle fazla miktarda çıkıyor. Çok bir şey anlatmaya da gerek yok aslında, bildiğiniz klasik krep ya da bizimkilerin deyimiyle akıtma :))

MALZEMELER:
  • 2 adet yumurta
  • 1.5 su bardağı süt
  • 1 su bardağı un
  • 1/2 çay kaşığı tuz
  • sıvıyağ
YAPILIŞI:
  1. Çırpma kabına yumurta, süt, un ve tuzu alıp mikserle güzelce çırpın. Pürüzsüz, homojen bir karışım elde edin.
  2. Krep tavasını ocağa alın. Tavayı hafifçe ısıtın ve yumurta fırçasıyla tavayı yağlayıp 1 kepçe karışımdan tavaya dökün. Tavayı sağa sola oynatarak sosun tavayı tamamen kaplamasını sağlayın.
  3. Krebin bir yüzü pişince, spatula yardımıyla krebi ters çevirip öbür yüzünü de pişirin.
  4. Krep sosu bitene kadar aynı işlemi tekrarlayın. 
NOTLARIM :))
* Krep hamuru biraz cıvık gelebilir ama ben ince sevdiğim için bu kıvam tam benlik. Dilerseniz siz yemek kaşığıyla un eklemek suretiyle kıvamını artırabilirsiniz.
* Eğer tavanız ısınmadan hamuru yaymaya kalkarsanız krep tavaya yayılmaz, tek bir bölgede toplanır, bu da tavanızın ısınmadığına işarettir.
* Her krep hamuru dökmeden önce fırçayla mutlaka tavayı yağlayın, aksi takdirde yavam olur. Fırçanın aldığı kadar yağ sürmeniz yeterli. Ayrıca bu işlem için silikon fırça kulanmanızı öneririm. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder