26 Nisan 2014 Cumartesi

BÖĞÜRTLENLİ MUHALLEBİMUHALLEBİ, MEYVELİ TATLI, MEYVELİ MUHALLEBİ


Hayranım doğanın bize armağanına... Her mevsim rengarenk ikramları var. Sarısı, kırmızısı, moru, pembesi, yeşili... şükretmemek, büyülenmemek imkansız.

Mevsim yaza doğru ilerlerken, benim de buzlukta son parça böğürtlenlerim varken değerlendirmek zamanıdır dedim. Bol bol böğürtlen çıktığında sıklıkla yapıyorum bu muhallebiyi. Kışın ya da diğer mevsimlerde kullanmak amacıyla da bol miktarda böğürtlen alıp, buzluğa kaldırıyorum. lazım oldukça da buzluktan çıkartıp kullanıyorum.

Normalde bu muhallebiyi yaptığımda üzerine bir iki top da vanilyalı ya da kaymaklı dondurma koyup o şekilde servis yapıyorum ama evde ne yazık ki dondurma kalmayınca eldekilerle süsleme yaptım. Aklınızda bulunsun, dondurma ile de çok güzel oluyor. Hatta eşime göre dondurmalı iken tadı iyiymiş, ama dondurmasız şekersizmiş. Bence gayet lezzeti yerinde ama ;))

Bu arada baştan uyarayım eğer ağzınıza çekirdek gelmesinden hoşlanmıyorsanız denemeyin. Benim hoşuma gidiyor ara ara böğürtlenlerin çekirdeğiyle karşılaşmak. Tabi çok iyi blender ile ezmeniz gerektiğini de ilave edeyim.
MEYVELİ MUHALLEBİ, MUHALLEBİ, MEYVELİ SÜTLÜ TATLI

 MALZEMELER:

  • 1 litre süt
  • 2 yemek kaşığı un
  • 3 yemek kaşığı nişasta
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 paket vanilya
  • 2 su bardağı böğürtlen

YAPILIŞI:

  1. Sütü, nişastayı, şekeri tencereye alın ve tel çırpıya karıştırarak muhallebi kıvamına getirin.
  2. Ocaktan alıp böğürtleni ve vanilyayı ilave edin. Blender ile böğürtlenleri ezerek homojen bir karışım elde edin. 
  3. Kaselere paylaştırarak dolaba kaldırın. Dondurma ile servis edin.
NOTLARIM ;))
* Böğürtlenleri blender ile  iyi ezmezseniz çekirdekleri ağzınıza gelir, kıtır kıtır, rahatsız edebilir yerken. Benden söylemesi ;))


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder