7 Nisan 2014 Pazartesi

COCOSTARHİNDİSTAN CEVİZLİ TATLI
Ayyyy adı bile ağzımın suyunu akıtmaya yeten çok çok sevdiğim bir çikolatadır. Siz sever misiniz bilmem? Bu bu tarifi ilk gördüğümde olay bitmiştir dedim. İsmini bilmediğim Rusça yazılmış bir yemek blFogunda gördüm. Tabi ki Rusça da bilmediğim için sadece fotoğraflardan tarifi çözmeye çalıştım :(  ve aynı siteyi bu tatlıyı yapmak istediğimde bulamadım ne yazık ki :(( aklımda görsellerden kalanları yaptım ama iyi ki de yapmışım diyorum. Tarif defterimin baş köşesine oturdu bu tarif resmen ;)

Orjinal tarifte olmamasına rağmen, hindistan cevizi baskınlığını kırması için, içine biraz ceviz ekledim. İnanılmaz yakıştı. Siz fındık, badem gibi malzemelerde katabilirsiniz. Ben üç dilim yedim bile çayın yanında, evet evet , baya baya olayın farkında olarak üç tane yedim. Şimdi bu hatun kişi diyet yapabilir mi diye sorarım size ;) :(( ???????

NOT : Tarifi yapmam yarım saatimi aldı. Uzun uzun anlattım ki kafanızda soru işareti kalmasın. Yapılışı çok kolay, anlatımı çok zor ve uzun olan bir tatlı :)
Ben bu tatlıyı yapıp eşimin iş yerine gönderdim. Arkadaşları hazır zannetmişler :)) Hatta ricada bulunup tekrar istemişler :))

HİNDİSTAN CEVİZLİ TATLI
MALZEMELER:

 • 1,5 su bardağı hindistan cevizi
 • 1-1,5 su bardağı dişe gelir irilikte kıyılmış ceviz
 • 3,5 çorba kaşığı toz şeker
 • 25 gram tereyağ ( ya da margarin)
 • 100 ml krema
Üzerini kaplamak için ; 100 gram çikolata
10-12 yemek kaşığı krema
Ayrıca cocostarın alt kısmını da bulamak için; 50 gram çikolata ve 3-4 yemek kaşığı krema

COCOSTAR YAPILIŞI


YAPILIŞI: 
 1. Tereyağını eritin. 
 2. Kremayı ısıtın.(Kaynatmayın, hafif eli ısıracak kadar ısıtın.)
 3. Karıştırma kabına tereyağını, ısıttığınız kremayı ve şekeri alın. Şeker eriyene kadar tel çırpıcı ya da kaşıkla karıştırarak şekerin erimesini sağlayın.
 4. Hindistan cevizi ve kıyılmış cevizi de  karıştırma kabına ilave edip elinizle karıştırarak homojen bir karışım olmasını sağlayın.
 5. Tepsinin üzerine bu karışımı dilediğiniz kalınlıkta düzgünce yayın. (Ben bir parmak kalınlığında olacak şekilde yaydım.) 
 6. Buzdolabına kaldırıp, iki üç saat kadar dinlendirin ya da buzluğa atıp 10-15 dakika kadar kıvam almasını sağlayın.(Ben buzlukta bekletiyorum.)
 7. Kıvam alınca bıçakla dilediğiniz büyüklükte kesin.
 8. Spatula yardımıyla kestiğiniz her bir parçayı çıkarın. Ve yine her bir parçayı elinizle sıkıştırıp, uçlarını hafif ovalleştirin.(Bu arada çatlama kırılma olsa bile sorun değil elinizle sıkıştırarak kırılan çatlayan kısımları düzeltebilirsiniz.)
 9. Kesip şekillendirdikten sonra tekrar dolaba kaldırın. 
 10. Bu esnada benmari* usulüyle 100 gramlık çikolatayı eritin. 10-12 yemek kaşığı kremayı başka bir yerde ısıtın. Erittiğiniz çikolatanın içine hafif hafif kremayı ilave ederek çikolatanın akışkanlık kıvamını ayarlayın.
 11. Dolaptan çıkardığınız hindistan cevizli karışımı tek bir yüzeyi çikolataya bulamadan , diğer yüzeyleri çikolataya bulayın. (tek yüzünü çikolataya bulamayın.  çünkü çikolataya bularsanız  yağlı kağıda cocostarın yapışmasına neden olur.)
 12. Bir tepsiye yağlı kağıt serin.
 13. Çikolataya bulanMAyan kısım yağlı kağıdın üzerinde olacak şekilde tüm  hindistan cevizli karışım bitene katar bu işlemi uygulayın. Dolaba kaldırın.(Ben buzluğa koydun 10 dakika kadar)
 14. Kalan çikolatayı benmari usulü eritin, kremayı ısıtın. Kremayı eriyen çikolatanın üzerine dökerek kıvamını ayarlayın.
 15. Dolaba koyduğunuz cocostarları buladığınız çikolata donunca, dolaptan alıp diğer yüzü de çikolataya bulayın. Bu kez yağlı kağıt üzerine çikolatası donan kısmı koyup dolaba kaldırın.
NOTLARIM:

* BENMARİ USULÜ : Bir tencereye çok fazla olmamak şartıyla su koyun. Tencerenin ağzına uygun ısıya dayanıklı bir kabı, tencerenin ağzına yerleştirin. İçine çikolatayı ufak parçalara bölerek kotun. Ve ara ara karıştırarak çikolatanın bu ısıya dayanıklı kapta erimesini sağlayın. Burada en önemli nokta çikolatanın içine asla su girmemesidir. İkinci en önemli husus da çikolata erir erimez ısıyla ilişkisini kesin. Uzun süre ısıyla temas ettirirseniz  çikolatanızın homojen halinden eser kalmaz. 
* Ben üzerine evde olan beyaz çilolatayı benmari usulü eritip, krema sıkma poşetine koyup en ince uçlu olan aparatıyla gelişi güzel cocostarların üzerine gezdirdim.
* Tarif uzun ve zor gibi gelebilir ama toplamda yarım saatimi aldı. Siz küçük küçük yaparak da çok şık sunumlar elde edebilirsiz.
***** Eğer çikolata düzgün olarak yayılmadıysa endişelenmeyin parmağınızla çikolataya bulaman kısımları düzeltin. Yine de düzgün olmuyorsa çikolataya buladıktan ve çikolatanın biraz donmasını bekledikten sonra (5 dakika kadar) ceviz ya da fındığa da batırabilirirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder