8 Nisan 2014 Salı

FIRINDA LEVREK


ŞÜKÜR KAVUŞTURANA LEVREK KARDEŞ ;)
LEVREK, BALIK, FIRINDA BALIK


Ohhh çok şükür, zor da olsa levrek bulduk. Ama ne levrek ;)) bu kadar aramamıza değdi ;)

 Kış ayı demek balık demek bence ;)) Annem kışları haftada en az iki kez yapardı. Haliyle bana evinde, anneden öyle görünce balıksız olmaz diyenler grubundayım.Tam eşim alıştı derken Amerika'ya gelince işler değişti. Balığı sonradan seven bir eş için öyle her balığı yemesini bekleyemezsiniz. Çupra, levrek ve hamsi dışında balık yemeyince hangi seçeneği sunarsam sunayım kabul etmedi. Balık satılan her yerde çupra ve levrek aradık, bu zamana kadar. En son eşim Çinli bir arkadaşına sormuş ve bizim oturduğumuz yere çok uzakta bir yerde olduğunu söylemiş, hem de canlı canlı ;)) bunu öğrenir öğrenmez eşimle balık almaya gittik ama ne balık. Kocaman! Bir de gerçekten de canlı, akvaryumda yaşıyor. O kadar çok balık var ki insan şaşırıp kalıyor. Balık dışında neye benzediklerini bile anlayamadığım deniz canlıları da buradaki Asya Markette vardı. Ben bakamadım bile :( Neyse biz balığımızı bulmanın sevinciyle son sürat evimize gelip, balığımızı afiyetle yedik :)) 

Aldığımız balığı, fırında pişirdim. Lokum gibi oldu, yanına zeytinyağlı kereviz, kaşarlı mantar, yeşil salata ve fırında patates yapıp afiyetle yedik. Bu bahsettiğim tarifleri de böylece bloga ekleme şansını elde etmiş oldum.

Çocukluğumdan gelen alışkanlık; pazar demek, balık demek ;)) balık demek kış demek. Varken önemsemediğin bu lezzet, gün geliyor şükür sebebi oluyor. Bunu insan ülkesinden çok uzakta anlıyor.

Şimdi siz bana ''ama GüL, bahar geldi ne balığı'' diyeceksiniz ;) ya da ''pazar mı? ama bugün günlerden salı'' da deme ihtimaliniz kuvvetle muhtemel :)) tarifi aslında aylar öncesinden yazıp, fotoğrafı koyup, yayınlamayı unutan birisi olarak çok haklısınız diyorum :( yayınlamayı unutmuşum  :( arşivi düzenlerken fark ettim, geç de kalmış olsam yayınlayayım istedim ;) 

Malzemeler
- Kişi sayısınca levrek
- Limon
- Kuru soğan
- Defne yaprağı
- Tuz
- Karabiber

Yapılışı
1-Levreği güzelce yıkayıp, tuzlayın, biraz karabiber serpin (içine).dilerseniz balığın üst kısmına bıçakla verev verev iki üç çizik atabilirsiniz. ( tuzlama işini hem balığın içine hem de dışına yapıyorum)
2-Soğanları ve limonu halka halka doğrayın.
3-Birer adet defne yaprağı, birer veya ikişer limon halkası ve soğan halkalarını balığın içine  yerleştirin.
4- Balığın üzerine  bıçakla verev olacak şekilde bir iki çizik atın.
5-  Balıkları yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizin.180-200 derecede fırında pişirin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder