23 Haziran 2014 Pazartesi

FRANSIZ TOSTU
EKMEK KIZARTMASI
Ayyy Fransız tostu denilince adıda pek bir havalı oluyor. Bildiğiniz ekmek kızartmasının biraz değişmiş hali ;) orijinal tarifiyle hiç alakası yok ;) yani var da yok ;) orijinali şekerli ama biz sucukta koyalım, kaşar da koyalım, aman şekerin tostta ne işi var derken şekerle alakasız bir lezzet haline dönüştürdük ;)

Amerika'da marketlerde kahvaltı bölümlerinde  dolapların içinde görmemeniz imkansız :)) Tabi orijinal haliyle ;) benimkinin o marketlerde gördüğünüzle alakası yok, bu biraz Türk versiyonu ;) Anne usulü kabul ediyorum ;)

Malum kalori miktarını hesaba katınca çok fazla yapmamaya çalışıyorum ama Ramazan öncesi yapayım istedim. Biz pek normal ekmek kullanmıyoruz. Evde genellikle tam tahıllı ekmek oluyor, onunla yapıyorum ama siz normal ekmekle de yapabilirsiniz. İlla tam tahıllı tost ekmeği olacak diye bir şart yok yani. İsterseniz ekmeğin kenarlarındaki sert kısımları çıkartıp o şekilde de hazırlayabilirsiniz. Ben çıkartmadan kullanıyorum. Diyelim ki o kısımları çıkartmak istediniz, ''peki çıkan kısımlarını ne yapacağız?'' diye sorarsanız, köftelerde kullanmak üzere Galeta Unu yapımında kullanabiliriz. Galeta Ununun yapımı da inşallah ilerleyen günlerde blogda yerini alacak :)) 

EKMEK KIZARTMASI

MALZEMELER:

 • 10 dilim tost ekmeği ( tam tahıllı kullandım ben.)
 • 2 adet yumurta
 • 1/2 çay bardağı süt
 • Sucuk
 • Kaşar
 • Tuz
 • Kızartmak için sıvıyağ ( yaklaşık 1 çay bardağı)
EKMEK KIZARTMASI

YAPILIŞI:
 1. Sucukları halka halka dilimleyin.
 2. Kaşarı da dilimleyin.
 3. Bir dilim ekmeğin üzerine önce kaşarları aralıksız dizin, kaşaların üzerine sucuk dilimlerini yerleştirip ikinci dilim ekmeği üzerine kapatın.
 4. Bu işlemi tüm ekmekler için yapın. ( 10 dilim tost ekmeğinden 5 adet elde edeceksiniz.)
 5. Geniş bir kasede yumurtayı, tuzu ve sütü çırpın.
 6. Tavaya yapı alın, kızdırın.
 7. 1 adet tostu alıp her tarafını yumurtalı karışıma bulayıp dikkatlice kızgın yağa bırakın.( ekmeği yumurtalı karışımda bekletmeyin, hemen sokup çıkartın.) Başından ayrılmadan arkalı önlü kızartın.( ben tek tek kızarttım, tavam küçük olduğu için. Siz ikişer ikişer de kızartabilirsiniz.)
 8. Havlu kağıtserilmiş tabağa alın ve diğerlerini de tüm ekmekler bitene kadar aynı şekilde kızartın.
 9. İsterseniz benim yaptığım gibi köşeli şekilde kesip servis edin. İsterseniz bu şekilde dilimlemeden de servis edebilirsiniz ;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme