14 Ocak 2015 Çarşamba

MİDYE BÖREK


BÜZGÜLÜ BÖREK, BUZLUK BÖREĞİ, MİDYE BÖREĞİNİN YAPILIŞI

Yoruldum... Çok yoruldum. Kar yağdı, okullar tatil oldu diye sevinirken karne haftasına çok az bir zaman kaldığını, okulların tatil olmasıyla sınav tarihlerinin de geriye kayacağını tamamen unutmuşum. Tüm öğretmen arkadaşlarımla birlikte hepimizde bir yazılı, not telaşı var ki sormayın. Başımızı sınav kağıtlarından kaldıramıyoruz. Sınavlar okunur okunmaz hemen bilgisayar başına geçiyoruz ve sistem açılana kadar çıldırıyoruz. En azından ben çıldırıyorum.

Evde yazılı oku, okulda yazılı oku, akşam not girmeye çalış, kitap isimleri falan derken şu bir haftadır çok ama çok yoruldum. Hayırlısıyla kazasız belasız çocuklara karnelerini versem çok mutlu olacağım.

Efendim hazır sistem donmuşken, bir kaç tarif ekleyeyim istedim bloga. Malumunuz geçen hafta çok sevdiğim can arkadaşım, dostum, ikinci kız kardeşim dediğim Özim geldi Ankara'ya. Haftasonu beraberdik. Zaman nasıl aktı gitti hiç anlamadım. O bizdeyken de bol bol yaptığım lezzetleri fotoğraflama şansım oldu. Sırayla fotoğrafını çektiğimiz lezzetlerin tarifini ekleyeceğim inşallah. 

İlk tarif bir çoğunuzun bildiği klasik haline gelmiş bir börek. Benim ki sadece hatırlatma amacıyla. Yoksa bir çoğunuzun bildiğini biliyorum. Hem hatırlatmak istedim, hem de arşivde  bulunsun istedim. Arşivde börek tarifimde ayrıca çok azmış :( Fırsat buldukça börek arşivime yeni tariflerimi ekleme kararı aldım. Umarım bu lafta kalmaz da bir an önce uygulamaya geçer. 

Lafı fazla uzatmadan tarife geçiyor ve arayı açmamayı diliyorum :))
BÜZGÜLÜ BÖREK, BUZLUK BÖREĞİ, MİDYE BÖREĞİNİN YAPILIŞI
MALZEMELER:

  • 6 adet yufka
  • 1 su bardağı su
  • 3/4 su bardağı sıvıyağ
  • 1 adet yumurta
İç harcı için;
  • Beyaz peynir
  • maydanoz
Üzeri için;
  • yumurta sarısı


YAPILIŞI:

1- Yufkalardan birini tezgaha serin.4 eşit parçaya bölün.
BÜZGÜLÜ BÖREK

2- Çukur bir kaseye su, sıvıyağ ve yumurtayı koyup çırpın.
3- Bu sosu kestiğiniz yufka parçalarının üzerine sürün.
4- Parçalardan birini şekildeki gibi sivri uçtan oval uca doğru büzün.

BÜZGÜLÜ BÖREK

BÜZGÜLÜ BÖREK

5- orta ucu hiç sabitleyip, kenarlardaki sivri ucu birbirine temas edecek şekilde birleştirin.

BÜZGÜLÜ BÖREK

6- Birleştirdiğiniz uca peynirli harcı koyup , büzük olan kısma doğru sarın.

BÜZGÜLÜ BÖREK
7- Hemen pişirecekseniz yumurta sarısı sürüp 180 derece fırında pişirin.
8- Buzluğa kaldıracaksanız, yumurta sarısı sürmeden tepsiye dizin. Bu şekilde buzluğa kaldırın. Hafifçe donan börekleri dörderli beşerli gruplar halinde buzdolabı poşetine koyup buzluğa tekrar kaldırın. Pişireceğiniz zaman da buzluktan çıkartın,10 dakika kadar bekleyip yumurta sarısı sürün. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizin ve 180 derecede pişirin. 


AFİYET OLSUN...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder