9 Şubat 2015 Pazartesi

İNCİR DOLMASI

Merhaba :))
İNCİR, İNCİRLİ TARİFLER

Arayı açmıyorum farkındasınız değil mi? Bu sebeptendir ki pek bi mutluyum.  Bu tatilde iki ayrı, çok değerli arkadaş grubumu ağırlama şansım oldu. Biri çok sevdiğim okul arkadaşlarım, diğeri instagramdan tanıştığım içinde blogerların da olduğu arkadaşlarım. Kendi adıma evimde misafir ağırlamaktan inanılmaz keyif alıyorum.  İnşallah masa detaylarını bir kaç güne kadar tek tek yazacağım.

Misafirlerimi ağırladığım masamda daha önce blogda yayınlama imkanım olmayan tariflere de yer vermiştim. Fırsat buldukça bu tariflere de yer vereceğim inşallah.

Yıllar öncesinde bir ramazan akşamı Süheyla Ablada yemiştim bu İncir Dolmasını. Bayılmıştık hepimiz. Hemen tarifini isteyince tarifin yazılı olduğu dergiyi vermişti bana. Onda iki tane varmış, birini kendine ayırdı, birini de bana vermişti. Çok sevdiğim için Amerika'ya gitmeden önce çok sık yapıyordum ama o zaman blog yoktu, sonra blog oldu amerikada bizdeki incirler yoktu. TArif bu güne kısmetmiş. 

Bir kaç tane incir dolması tarifi var, evet biliyorum. Bu çok kolay olması sebebiyle benim tercihim ;) Diğer incir dolması tarifleri de arşivde yerini alacak (inşallah) ;))

MALZEMELER:
 • 1 kilo incir
 • 2 adet kalın kabuk tarçın
 • 1 su bardağı ceviz içi
 • 2 su bardağı toz şeker (200 ml bardak ile)
 • 1,5 su bardak soğuk su
YAPILIŞI:
 1. Kuru incirleri ortadan ikiye birbirinden ayırmadan ortadan yarım bölün.
 2. Ilık suda 10-15 dakika kadar incirleri bekletin. Sudan çıkardıktan sonra cevizleri incirlerin içine ikişer üçer parça gelecek şekilde doldurun ve incirleri kapatın.
 3. Derin olmayan bir tencereye (ben teflon pilav tenceresi kullanıyorum) incirleri düzgün bir şekilde tek sıra olarak dizin.
 4. Dizilmiş olan incirlerin üzerine 2 su bardağı şekeri tüm yüzeye eşit bir biçimde serpin.
 5. Şekerin üzerine tarçınları koyun.
 6. 1,5 su bardağı soğuk suyu ilave edin ve Kısık ateşte kaynamaya bırakın.
 7. Yaklaşık 20-25 dakika kaynadıktan sonra, koyduğunuz su Şerbet kıvamına gelince tencerenizi ocaktan alın ve soğumaya bırakın.
 8. Soğuduktan sonra tatlıyı soğuk olarak servis edin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder