8 Ekim 2015 Perşembe

UN HELVASI


HELVA, KANDİL, UN

Çok hızlı mı başladım nedir????? Bilgisayarın başından kalkmaz oldum. Nasıl özlemişim nasıl ahhh bir bilseniz. Annem kızmasa neler yazacağım da; annem ''çok uzun yazma tarife geç, ben bile okurken sıkılıyorum''diyor. Ben de annemin sözünü dinleyeyim diye uğraşıyorum ama yazdıkça yazasım geliyor.

Dostlar, un helvasını çok severim. Hem de çok. Belki çocukluğumun lezzeti olduğu içindir bilmiyorum ama gerçekten benim için yeri çok farklıdır. Nedense yıllarca hiç yapmaya cesaret edemedim. Yazları teyzem gelince yapardı arada sırada.  Ama evlenince evimin hanımı, mutfağımın aşçısıyım deyip kolları sıvadım ve o gün, bu gündür bu tarifi yaparım. Biz illa kandil olsun da bir helva kavuralım demiyoruz. Çayın yanına tatlı yoksa hemen kalkıp bir helva yapıyorum afiyetle yiyoruz. 

Belki siz de yapmak ve yemek istersiniz :)) Tarif benden yapıp, yemesi sizden :)
HELVA, UN, FISTIK

MALZEMELER:
- 100 gram margarin (veya tereyağı)
- 1 çay bardağı sıvıyağ (ajda bardak ile)
- 1/2 çay bardağı fıstık (ajda bardak ile)
- 2 su bardağı un
Şerbeti için;
- 1,5 su bardağı sıcak su
- 1,5 su bardağı sıcak süt
- 1,5 su bardağı şeker ( çok şekerli seviyorsanız 1-2 yemek kaşığı daha ilave edebilirsiniz.)

YAPILIŞI:
1- Önce şerbeti hazırlayın. Bİr tencereye sütü, şekeri ve suyu koyup karıştırın ve şekerin erimesini sağlayın. (şerbeti kaynatmanıza gerek yok, şeker erisin yeter.)
2-Geniş bir tencereye tereyağını ve sıvıyağı alın. Terayağ eriyince unu ilave edin. Karıştırarak kavurun. Unun koyulaşma kıvamı gelmeden 5 dakika önce fıstığı ilave edin ve karıştırarak kavurmaya devam edin.
3- Dilediğiniz koyuluğa gelen unun üzerine çok dikkatli olacak şekilde yavaş yavaş şerbeti ilave edin.Bu esnada karıştırmaya devam edin.
4- Şerbeti çeken ekadar ocakta tutun ve karıştırmaya devam edin.
5- Şerbeti çektikten sonra dinlendirip dilediğiniz şekilde servis edin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder