8 Kasım 2015 Pazar

ETLİ NOHUT YEMEĞİ

NOHUT YEMEĞİ, NOHUT


Bu tarifi verirken utanıyorum. Nolur kızmayın bana. ''Yok artık bunu da mı tarif olarak veriyorsun?'' demeyin. Kış geldi, nohut, kuru fasülye gibi bakliyat yemekleri pişmeye başladı. Yeni evlenenler, üniversite öğrencileri tarif arıyorlarmış. Rica ettiler, '' tamam'' dedim. Ancak daha önce hep göz kararı yapıyordum, sanki daha kolaydı,  bu kez her şeyi ölçerek tek tek not alarak nohutu pişirdik, işler zorlaştı gibi geldi :)))))

Elbette her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır, kimi sarımsak koyar, kimi soğan koymaz, kimi nohudu haşlayarak koyar, kimi döküm tencerede pişirir... Bu benim herkesin yapabileceği şekliyle verdiğim tarif. Klasik anne tarifi :)) Sarımsak koymayız biz yani annem de kayınvalidem de koymazdı, koyan arkadaşlarımda yedim ama pek benim damak tadıma uymadı.

Biz evde üç kişiyiz. Bu nedenle nohudu az ıslattım.

Annem, kayınvalidem, görümcelerim, hiç biri nohutu haşlamaz. Ben de hiç haşlamam. Sadece bir gece önceden ıslatırım. Ertesi gün pişiririm.

Düdüklü tenceremiz FİSSLER. Yaklaşık 7-10 dakika arası yemek hazır oluyor. Ancak bu tencereden tencereye farklılık gösterebiliyor. Benim bir de KORKMAZ düdüklü tencerem var ama gelin görün ki oldukça uzun sürede pişiriyor nohudu. Pişirme süresini lütfen siz kendi düdüklü tencerenize göre ayarlayın.

Bu arada düdüklü tencere soracak olanlara fissler'i tavsiye ederim.


NOHUT YEMEĞİ, NOHUT

ETLİ NOHUT YEMEĞİ

MALZEMELER: (4 kişilik)
1,5 su bardağı nohut
150 gram kuşbaşı doğranmış et
1 adet kuru soğan
1 yemek kaşığı domates salçası
1,5 yemek kaşığı tereyağ
2 çay kaşığı pul biber
4 su bardağı su
tuz

YAPILIŞI:
1- Nohutu güzelce yıkayın. Saklama kabına nohutu koyun. Üzerini geçecek kadar su ile ıslatın. (çeşme suyu ile, sıcak su olmasına gerek yok.) Su ile ıslatma işlemini 1 gece önceden yapmanız gerekiyor.
2- Islattığınız nohutları ertesi gün süzgece alın, suyunu süzdürün.
3- Tereyağını düdüklü tencereye alın, eritin. Üzerine kuşbaşı doğradığınız etleri ilave edip, etler suyunu çekene kadar kavurun.
4- Soğanı minik minik, küp şeklinde doğrayıp kavrulup suyunu çeken ete ilave edin. Soğanlar şeffaflaşana kadar karıştırarak soğanları kavurun. İçine salçayı da ilave edip, salçanın kokusu çıkana kadar kavurun.
5- Pul biberi de ilave edip bir iki kez karıştırın.
6- Nohutu ilave edin. Karıştırarak salçanın nohut ile buluşmasını sağlayın.
7- 4 su bardağı suyu ilave edip, tuzunu atın.
8- Yemek kaynamaya başlayınca düdüklü tencerenin ağzını kapatıp buhar çıkışını bekleyin. Buhar çıktıktan yaklaşık 7-10 dakika arası ocağı kapatıp, düdüklünün soğumasını bekleyin.
9- Kapağı açtıktan sonra su kontrolü yapıp eksikse biraz sıcak su şlave edip tekrar bir iki dakika kaynatın. Suyu fazla ise düdüklü tencerenin kapağı açık olarak bir kaç dakika yine kaynatın.
10- Sıcak olarak servis edin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder