24 Aralık 2016 Cumartesi

ANNE SÜTLACI

anne sütlacı, klasik sütlaç, nişastasız sütlaç, sütlaç.


Evin tadilatı bitti çok şükür. Başladım son sürat mutfakta çalışmaya. Aklıma geldikçe video ve fotoğraf çekmeye çalışıyorum. Fırsat buldukça da bu tarifleri sizlerle paylaşacağım inşallah :)


anne sütlacı, klasik sütlaç, nişastasız sütlaç, sütlaç


Eski takipçilerim bilirler sütlaç için ne maceralar yaşadığımı. Ne annemden ne de kayınvalidemden tam ölçüyü alamamıştım. Çünkü nasıl yaptın diye sorduğumda ikisinden de aldığım yanıt ''göz kararı'' oluyordu :((  Göz kararı dediğin ne olabilir ALLAH AŞKINA???  Pirinç miktarı avuçla mı, bardakla mı, tabakla mı? Süt ??? Şeker???? Ayyyy olmadı olmadı bir türlü tarifi alamadım.  Pes etmedim. Yılmadım, yıkılmadım. Sütü de, pirinci de, suyu da; göz kararı koymadım. Ölçtüm, biçtim. Lapa olanlar da oldu, cıpcıvık olanlar da. Dene yanıl, dene yanıl en sonunda tutturdum. Tutturmak zorunda kaldım. Çünkü eşimin en sevdiği tatlı olunca, en güzelini benim elimden yemeliydi :))  Ben de dene yanıl, dene yanıl  sonunda başardım ve tüm övgüleri topladım. O gün bugün bu tariften şaşmam :))

anne sütlacı, klasik sütlaç, nişastasız sütlaç, sütlaç.Siz de benim ailemin kafasındansanız, bu sütlacı yapın derim. İlk kez yapıyorsanız hiç korkmayın, pişerken zaten ne demek istediğimi anlayacaksınız. ikinci yapışınızda profesyonellere taş çıkartacaksınız.

MALZEMELER:
1,5 litre süt
1 su bardağı pirinç
1 su bardağı toz şeker (+2 yemek kaşığı şeker)
Haşlamak için; 1,5-2 su bardağı su (önce 1,5 bardak koyun, baktınız pirinç açılmadı yarım bardak daha sıcak su ilave edebilirsiniz.)

YAPILIŞI:
- Pirinci nişastasından arıtana kadar yıkayıp, süzgece alın ve süzdürün.
- Pirinci tencereye alın, üzerine 1,5 su bardağı sıcak suyu ilave edip, haşlayın. Bu esnada pirinçler açılmaya başlayacak. Suyun tamamı çekilmeyecek. Dibinde biraz su kalsın. (Suyunuz az gelirse yarım bardak daha sıcak su ilave edebilirsiniz.)
- Pirinçler pişerken diğer tarafta da sütü ısıtın. Süt kaynamaya başlayınca içine haşladığınız hafif sulu pirinci ilave edin.
- Ocağın altını kısın, sık sık karıştırarak pirincin tencerenin dibine yapışmasını engelleyin.
- Pirinç iyice açılacak ve süt hafif muhallebi kıvamına gelecektir. Yani süt kıvam alacaktır.  Ocaktan almadan önce ,şekerini ilave edin. Bir tutam tuzu da ilave edip karıştırıp sıcak sıcak kaselere pay edin. İyice soğuduktan sonra tarçın ve ceviz ile servis edin. (ben yaklaşık 1 saat civarı pişirdim. Tam süre olarak veremiyorum ne yazık ki. )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder